Klasyka amerykańskiej myśli marksistowskiej po II wojnie światowej 1


Po dłuższym okresie bez nowych publikacji zamieszczamy dziś na stronach CBSM trzy pozycje z zakresu marksistowskiej myśli ekonomicznej, klasyczne dla amerykańskiej myśli marksistowskiej po II wojnie światowej, autorstwa Paula Alexandra Barana i Paula Marlora Sweezy’egoEkonomię polityczną wzrostu, Kapitał monopolistyczny. Szkice o amerykańskim systemie gospodarczym i społecznym oraz Teorię rozwoju kapitalizmu. Publikacje znajdziecie w działach obu autorów.

Ze spraw technicznych: Do przodu – powoli, ale do przodu – posuwają się także porządki na stronie w zakresie poprawności odnośników do zamieszczonych dotychczas publikacji, a także w zakresie umożliwiania Czytelnikom korzystania z publikacji bez konieczności uprzedniego pobrania ich na dysk twardy – coraz więcej książek i materiałów zamieszczonych na stronie można czytać już z poziomu samej strony. Zapraszamy do lektury i pozdrawiamy!


Leave a Reply

Komentarz do “Klasyka amerykańskiej myśli marksistowskiej po II wojnie światowej

  • Tadeusz Lemańczyk

    Przykład obu amerykańskich ekonomistów marksistowskich jest jeszcze jednym potwierdzeniem znaczenia długości aktywnego życia twórcy. Paul Alexander Baran zmarł przedwcześnie w wieku 54 lat. W związku z tym Kapitał monopolistyczny. Szkice o amerykańskim systemie gospodarczym i społecznym wydany został dopiero w dwa lata po jego śmierci przez jego współautora i rówieśnika. Paul Marlor Sweezy miał bowiem to szczęście żyć aż 94 lata. Te dodatkowe 40 lat umożliwiały mu dodatkowe obserwacje zjawisk ekonomicznych i wzbogacanie ukazanego wcześniej obrazu, zwłaszcza we współpracy z innym długoletnim marksistą amerykańskim (Henry Samuel Magdoff), aż do lat 80-tych.